Machine reamers F1352HUN-11.03
  • Mfr # F1352HUN-11.03
  • Zoro # G800011890
Overall length
142mm
Cutting diameter
11.03mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
41mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-11.03
Overall length
142mm
Cutting diameter
11.03mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
41mm
Connection diameter (h9)
10mm
Connection diameter
10mm
142mm
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Number of teeth
6
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-11.03, 11.03 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P