Machine reamers F1352HUN-5.1
  • Mfr # F1352HUN-5.1
  • Zoro # G700015158
Cutting diameter
5.1mm
Connection diameter (h9)
5mm
Number of teeth
6
Cutting edge length
23mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-5.1
Cutting diameter
5.1mm
Connection diameter (h9)
5mm
Cutting edge length
23mm
Overall length
86mm
Shank Size
34mm
Overall Length
86mm
Connection diameter
5mm
Number of teeth
6
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-5.1, 5.1 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P