Machine reamers F1352HUN-6.2
  • Mfr # F1352HUN-6.2
  • Zoro # G000012086
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Shank Size
38mm
Cutting edge length
28mm
Connection diameter (h9)
6mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-6.2
Shank Size
38mm
Cutting edge length
28mm
Connection diameter (h9)
6mm
Cutting diameter
6.2mm
Overall length
101mm
Primary Material Application
Number of teeth
6EA
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-6.2, 6.2 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P