Machine reamers F1352HUN-6.23
  • Mfr # F1352HUN-6.23
  • Zoro # G900012018
Cutting diameter
6.23mm
Number of teeth
6
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Cutting edge length
28mm
Connection diameter (h9)
6mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-6.23
Cutting diameter
6.23mm
Cutting edge length
28mm
Connection diameter (h9)
6mm
Shank Size
38mm
Overall length
101mm
Connection diameter
6mm
Overall Length
101mm
Details
Number of teeth
6
Primary Material Application
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-6.23, 6.23 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P