Machine reamers F1352HUN-7.93
  • Mfr # F1352HUN-7.93
  • Zoro # G000011911
Connection diameter (h9)
8mm
Overall length
117mm
Cutting edge length
33mm
Shank Size
42mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-7.93
Connection diameter (h9)
8mm
Overall length
117mm
Cutting edge length
33mm
Shank Size
42mm
Cutting diameter
7.93mm
Number of teeth
6EA
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-7.93, 7.93 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P