Machine reamers F1352HUN-7.99
  • Mfr # F1352HUN-7.99
  • Zoro # G800012217
Connection diameter (h9)
8mm
Number of teeth
6
Cutting edge length
33mm
Overall length
117mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-7.99
Connection diameter (h9)
8mm
Cutting edge length
33mm
Overall length
117mm
Cutting diameter
7.99mm
Shank Size
42mm
117mm
Connection diameter
8mm
Number of teeth
6
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-7.99, 7.99 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P