Machine reamers F1352HUN-9.53
  • Mfr # F1352HUN-9.53
  • Zoro # G400015205
Overall length
133mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
38mm
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-9.53
Overall length
133mm
Shank Size
46mm
Cutting edge length
38mm
Connection diameter (h9)
10mm
Cutting diameter
9.53mm
133mm
Connection diameter
10mm
Primary Material Application
Number of teeth
6
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-9.53, 9.53 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P