  • Mfr # MC275-16.0E6P150-WIS10
  • Zoro # G700023825
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
1.5mm
Finish
WIS10 (Ceramic)
Shank Dia.
E16
Length of Cut
9mm
Neck Dia.
15.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC275-16.0E6P150-WIS10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
1.5mm
Shank Dia.
E16
Length of Cut
9mm
Neck Dia.
15.5mm
Overall length
42.7mm
Wrench size
12mm
Cutting edge diameter (h12)
16mm
Functional length
25.7mm
Details
Finish
WIS10 (Ceramic)
Number of teeth
6EA
Description
Metric Corner Radius & Corner Chamfer End Mills Ceramic shoulder/slot milling cutters, MC275-16.0E6P150-WIS10, 16 mm diameter coolant style no coolant exit