  • Mfr # MC251-20.0-A4B165-WK40RC
  • Zoro # G600022089
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
1.65mm
Finish
WK40RC (TiAlN)
Shank Dia.
20mm
Length of Cut
38mm
Number of teeth
4EA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MC251-20.0-A4B165-WK40RC
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
1.65mm
Shank Dia.
20mm
Length of Cut
38mm
Functional length
54mm
Overall length
104mm
Cutting edge diameter (h9)
20mm
Details
Finish
WK40RC (TiAlN)
Number of teeth
4EA
Series
Advance
Description
Metric Corner Radius & Corner Chamfer End Mills Solid carbide shoulder/slot mills, MC251-20.0-A4B165-WK40RC, 20 mm diameter coolant style no coolant exit