  • Mfr # MC075-10.0A4P150C-WIS10
  • Zoro # G400024351
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
15mm
Finish
WIS10 (Ceramic)
Length of Cut
7mm
End Mill Application
Long reach
Correction for average
0.3mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MC075-10.0A4P150C-WIS10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
15mm
Length of Cut
7mm
Cutting edge diameter (h12)
10mm
Equivalent radius
1.773mm
Usable length
22mm
Overall length
75mm
Offset radius
0.8mm
Details
Finish
WIS10 (Ceramic)
End Mill Application
Long reach
Correction for average
0.3mm
Maximum overhang
35mm
Description
Metric Corner Radius End Mills Ceramic shoulder/slot milling cutters, MC075-10.0A4P150C-WIS10, 10 mm diameter, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups S