  • Mfr # MC416-16.0A4L-WJ30TF
  • Zoro # G100027317
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length of Cut
32mm
Number of Inserts Required
4EA
End Mill Application
Type 30
Series
Advance
Finish
WJ30TF (TiAlN)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC416-16.0A4L-WJ30TF
Country of Origin
Italy
Dimensions
Length of Cut
32mm
Radius
8mm
Connection diameter
16mm
Overall length
100mm
Cutting edge diameter (h7)
16mm
Functional length
52mm
Details
Number of Inserts Required
4EA
End Mill Application
Type 30
Series
Advance
Finish
WJ30TF (TiAlN)
Description
Value
Description
Metric Solid carbide ball-nose copy milling cutters, MC416-16.0A4L-WJ30TF, 16 mm diameter ,Coolant style - no coolant exit, for ISO material groups P