  • Mfr # MD133-16.0W6L080K-WJ30RD
  • Zoro # G200020751
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
0.8mm
Finish
WJ30RD (AlTiN + ZrN)
Shank Dia.
16mm
Length of Cut
66mm
End Mill Application
Chip breaker
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MD133-16.0W6L080K-WJ30RD
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
0.8mm
Shank Dia.
16mm
Length of Cut
66mm
Overall length
125mm
Functional length
77mm
Cutting edge diameter (h10)
16mm
Details
Finish
WJ30RD (AlTiN + ZrN)
End Mill Application
Chip breaker
Series
Supreme
Number of teeth
6EA
Description
Metric Solid carbide shoulder milling cutters, MD133-16.0W6L080K-WJ30RD, 16 mm diameter, coolant style no coolant exit