Micro Drill, 0.52mm, Carbide, DB130-05-00.520U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-00.520U0-WJ30UU
  • Zoro # G6256859
Drill Bit Size
0.52 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB130-05-00.520U0-WJ30UU
Drill Bit Size
0.52 mm
Overall Length
25 mm
Flute Length
67/500 in
Shank Dia.
1 mm
Shank Length
21.6 mm
Maximum Drilling Depth
0.1340 in
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Decimal Equivalent
0.0205
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.52 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F