Micro Drill, 0.58mm, Carbide, DB130-05-00.580U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-00.580U0-WJ30UU
  • Zoro # G6278750
Drill Bit Size
0.58 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB130-05-00.580U0-WJ30UU
Drill Bit Size
0.58 mm
Overall Length
25 mm
Flute Length
77/500 in
Shank Dia.
1 mm
Maximum Drilling Depth
0.1540 in
Shank Length
21.1 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Decimal Equivalent
0.0228
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.58 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F