Micro Drill, 0.83mm, Carbide, DB130-05-00.830U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-00.830U0-WJ30UU
  • Zoro # G6308281
/ea
Key Features
Number of Flutes
2
Manufacturer Series
P600
Coolant Through
No
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.0327
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DB130-05-00.830U0-WJ30UU
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
25 mm
Flute Length
209/1000 in
Depth:Dia. Ratio
5xD
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
0.83 mm
Shank Dia.
1.5 mm
Drill Length Class
Micro Length
Shank Length
19.7 mm
Maximum Drilling Depth
0.2090 in
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Details
Number of Flutes
2
Item
Micro Drill Bit
Manufacturer Series
P600
Coolant Through
No
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.0327
Number of Pieces
1
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
List Number
DB130-05-U0
Drill Bit Finish
Uncoated
Point Type
Conventional
Grade
K30F
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Round
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Flute Type
Spiral
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, O, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material Grade - Machining
K30F
Measurement System
Metric
Standards
DIN 1899
Series
Advance
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Aircraft Drill
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.83 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F