Micro Drill, 0.87mm, Carbide, DB130-05-00.870U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-00.870U0-WJ30UU
  • Zoro # G6291271
Overall Length
25 mm
Drill Bit Size
0.87 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB130-05-00.870U0-WJ30UU
Overall Length
25 mm
Drill Bit Size
0.87 mm
Flute Length
59/250 in
Shank Dia.
1.5 mm
Shank Length
19 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Maximum Drilling Depth
0.2360 in
Decimal Equivalent
0.0343
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.87 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F