Micro Drill, 1.05mm, Carbide, DB130-05-01.050U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-01.050U0-WJ30UU
  • Zoro # G6255921
Decimal Equivalent
0.0413
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DB130-05-01.050U0-WJ30UU
Overall Length
25 mm
Depth x Dia. Ratio
Drill Bit Size
1.05 mm
Flute Length
67/250 in
Shank Dia.
1.5 mm
Shank Length
18.2 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Maximum Drilling Depth
0.2680 in
Decimal Equivalent
0.0413
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.05 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F