Micro Drill, 1.30mm, Carbide, DB130-05-01.300U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-01.300U0-WJ30UU
  • Zoro # G6313708
Flute Length
67/200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB130-05-01.300U0-WJ30UU
Flute Length
67/200 in
Overall Length
25 mm
Drill Bit Size
1.3 mm
Shank Dia.
1.5 mm
Maximum Drilling Depth
0.3350 in
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Shank Length
16.5 mm
Decimal Equivalent
0.0512
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F