Protomax endmill with corner radius H4E38217-E12-12-0.5
  • Mfr # H4E38217-E12-12-0.5
  • Zoro # G800020601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
0.5mm
Cutting edge diameter
12mm
Number of regrinds
1 PCE
Neck diameter
11.7mm
Tightening torque
15Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H4E38217-E12-12-0.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
0.5mm
Cutting edge diameter
12mm
Neck diameter
11.7mm
Wrench size
10mm
Functional length
14.5mm
Overall Length
28.3mm
Shank Dia.
E12
Cutting edge length
6.5mm
Regrinding length
1 mm
Details
Number of regrinds
1 PCE
Tightening torque
15Nm
Number of teeth
4
Description
Metric Milling Tip Inserts Solid carbide shoulder/slot mills, H4E38217-E12-12-0.5, 12 mm diameter coolant style no coolant exit