Protomax endmill with corner radius H4E38217-E12-12-2
  • Mfr # H4E38217-E12-12-2
  • Zoro # G400020612
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
2mm
Finish
TAZ (AlTiN + ZrN)
Shank Dia.
E12
Neck Dia.
11.7mm
End Mill Application
Long reach
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H4E38217-E12-12-2
Country of Origin
Germany
Dimensions
Corner Radius
2mm
Shank Dia.
E12
Neck Dia.
11.7mm
Length of Cut
6.5mm
Cutting edge diameter (h9)
12mm
Functional length
14.5mm
Wrench size
10mm
Overall length
28.3mm
Details
Finish
TAZ (AlTiN + ZrN)
End Mill Application
Long reach
Series
Proto max ST
Number of teeth
4EA
Description
Metric Milling Tip Inserts Solid carbide shoulder/slot mills, H4E38217-E12-12-2, 12 mm diameter coolant style no coolant exit