  • Mfr # A1166TIN-10
  • Zoro # G8107985
Drill Bit Size
10 mm
Overall Length
89 mm
Flute Length
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1166TIN-10
Drill Bit Size
10 mm
Overall Length
89 mm
Flute Length
60 mm
Shank Dia.
10 mm
Shank Length
34 mm
Drill Point Length
1.34 mm
Maximum Drilling Depth
60.00 mm
Finish - Machining
TiN
Decimal Equivalent
0.3937
Grade
TIN
List Number
A1166TIN
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Hardened Steel, Steel
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 10 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.3937