  • Mfr # A1149XPL-11
  • Zoro # G4834352
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
11 mm
Overall Length
95 mm
Flute Length
1 17/20 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1149XPL-11
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11 mm
Overall Length
95 mm
Flute Length
1 17/20 in
Shank Dia.
11 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Maximum Drilling Depth
Shank Length
48 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.56 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
AlCrN
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
A1149XPL
Grade
General Purpose
Flute Type
Parabolic
Decimal Equivalent
0.4331
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 11 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conical Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4331