  • Mfr # A1148-11.5
  • Zoro # G4817010
/ea
Key Features
Drill Bit Size
11.5 mm
Overall Length
95 mm
Flute Length
1 17/20 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1148-11.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11.5 mm
Overall Length
95 mm
Flute Length
1 17/20 in
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
11.5 mm
Maximum Drilling Depth
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.68 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Shank Length
48 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Grade
General Purpose
Decimal Equivalent
0.4528
Flute Type
Parabolic
List Number
A1148
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Secondary Material Application ISO Code
O
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Composite
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Point Type
Conical Point
Primary Material Application
Aluminum
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 11.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conical Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4528