  • Mfr # A1166-12.5
  • Zoro # G7896052
Drill Bit Size
12.5 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
71.26 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1166-12.5
Drill Bit Size
12.5 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
71.26 mm
Shank Dia.
12.5 mm
Shank Length
37 mm
Drill Point Length
1.67 mm
Maximum Drilling Depth
71.26 mm
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Decimal Equivalent
0.4921
Grade
A
List Number
A1166
Primary Material Application ISO Code
H, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Material Grade - Machining
A
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 12.5 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4921