  • Mfr # A1154TFT-14
  • Zoro # G4804681
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
14 mm
Overall Length
107 mm
Flute Length
2 63/500 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1154TFT-14
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
14 mm
Overall Length
107 mm
Flute Length
2 63/500 in
Shank Dia.
14 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
0.5510"
Maximum Drilling Depth
2 1/8 in
Drill Point Length
4.21 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Shank Length
53 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Grade
TFT
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.5512
List Number
A1154TFT
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
VA Inox
Secondary Material Application
Composite, Steel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
M, N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Drill Bit Point Type
6 Facet Point
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
TFT
Secondary Material Application ISO Code
O, P
Shank Type - Machining
Straight
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 14 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.5512