  • Mfr # A1148-15.5
  • Zoro # G4836787
Drill Bit Size
15.5 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
58 mm
Material - Machining
Cobalt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1148-15.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
15.5 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
58 mm
Shank Dia.
15.5 mm
Shank Length
57 mm
Drill Point Length
3.61 mm
Maximum Drilling Depth
2 9/32 in
Material - Machining
Cobalt
Decimal Equivalent
0.6102
Secondary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Titanium
No
Helix Angle - Maximum
40 Degrees
Spiral Direction
Right Hand
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 15.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conical Point, Cobalt, Bright (Uncoated), Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.6102