  • Mfr # A1154TFT-16
  • Zoro # G4796528
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
16 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
2 283/1000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1154TFT-16
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
16 mm
Overall Length
115 mm
Flute Length
2 283/1000 in
Shank Dia.
16 mm
Sizes Included
0.6300"
Shank Length
57 mm
Drill Point Length
4.81 mm
Decimal Equivalent
0.6299
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 16 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.6299