  • Mfr # A1149XPL-18
  • Zoro # G4826829
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
18 mm
Overall Length
123 mm
Flute Length
2 441/1000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1149XPL-18
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
18 mm
Overall Length
123 mm
Flute Length
2 441/1000 in
Shank Dia.
18 mm
Maximum Drilling Depth
Drill Point Length
4.20 mm
Shank Length
61 mm
Decimal Equivalent
0.7087
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 18 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.7087