  • Mfr # A1149XPL-1.9
  • Zoro # G4873920
/ea
Key Features
Drill Bit Size
1.9 mm
Overall Length
36 mm
Flute Length
433/1000 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1149XPL-1.9
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
1.9 mm
Overall Length
36 mm
Flute Length
433/1000 in
Shank Dia.
1.9 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Maximum Drilling Depth
Drill Diameter Tolerance
H8
Shank Length
25 mm
Drill Point Length
0.443 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
AlCrN
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Grade
General Purpose
List Number
A1149XPL
Decimal Equivalent
0.0748
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Shank Type - Machining
Straight
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 1.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conical Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.0748