  • Mfr # A1148-19.5
  • Zoro # G4828369
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
19.5 mm
Overall Length
131 mm
Flute Length
66 mm
Material - Machining
Cobalt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1148-19.5
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
19.5 mm
Overall Length
131 mm
Flute Length
66 mm
Shank Dia.
19.5 mm
Shank Length
65 mm
Maximum Drilling Depth
2 19/32 in
Drill Point Length
4.55 mm
Material - Machining
Cobalt
Decimal Equivalent
0.7677
Secondary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Titanium
Conical Point
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle - Maximum
40 Degrees
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 19.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conical Point, Cobalt, Bright (Uncoated), Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.7677