  • Mfr # A1149XPL-7.3
  • Zoro # G4819670
Drill Bit Size
7.3 mm
Overall Length
74 mm
Flute Length
1 339/1000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1149XPL-7.3
Drill Bit Size
7.3 mm
Overall Length
74 mm
Flute Length
1 339/1000 in
Shank Dia.
7.3 mm
Shank Length
40 mm
Maximum Drilling Depth
Drill Point Length
1.70 mm
Decimal Equivalent
0.2874
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 7.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.2874