  • Mfr # A1149XPL-9.3
  • Zoro # G4877612
/ea
Key Features
Drill Bit Size
9.3 mm
Overall Length
84 mm
Flute Length
1 23/40 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1149XPL-9.3
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
9.3 mm
Overall Length
84 mm
Flute Length
1 23/40 in
Shank Dia.
9.3 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Length
44 mm
Drill Point Length
2.17 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
AlCrN
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.3661
Flute Type
Parabolic
List Number
A1149XPL
Grade
General Purpose
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Shank Type - Machining
Straight
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 9.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.3661