Slitting Saw F5055.B22.100.Z09.4, 0
  • Mfr # F5055.B22.100.Z09.4,0
  • Zoro # G400032899
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body width
3.7mm
Number of teeth
9EA
Number of indexable inserts
9EA
Mounting diameter
22mm
Hub diameter
22mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F5055.B22.100.Z09.4,0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Body width
3.7mm
Mounting diameter
22mm
Hub diameter
22mm
Maximum cutting depth
25mm
Hub thickness
3.4mm
Cutter Width
4mm
Cutter Dia.
100mm
Details
Number of teeth
Number of indexable inserts
Application
1 cutting edge per indexable insert
Series
Walter BLAXX
Description
Metric Parting and slitting cutters, F5055.B22.100.Z09.4,0, 100 mm diameter, coolant style - no coolant exit