  • Zoro # G8321278
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
110 mm
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
9.32 mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8321278
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
110 mm
Shank Dia.
9.32 mm
Thread Length
18 mm
Shank Length
28.10 mm
Tap Length Standard
ANSI, DIN
Drill Bit Size
12.70 mm
75% Thread Drill Size
10.71 mm
Min. Bore Dia.
10.71 mm
Square Size
6.99 mm
55% Thread Drill Size
11.30 mm
Thread Size
12.7 mm
65% Thread Drill Size
11.00 mm
Tap Thread Size
12.70 mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Bottoming
Thread Direction
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Tap Finish
TiAlN
Standards
ANSI, DIN
Series
Advance
Features
Universal Cut Tap
Material Grade - Machining
WY80RG
Thread Standard
UNC
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
40 Degrees
Extended Neck
Yes
Class of Fit
2B, 3B
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminium, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Threads per Inch
13
Tap Shank Standard
Thread Limit
2B, 3B
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size 1/2 In.-13, UNC, Overall Length 110 mm, High Speed Steel, TiAlN, Thread Length 18 mm, 75 Percent Thread Drill Size 10.71 mm, Thread Limit 2B, 3B, Class of Fit 2B, 3B, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4