  • Mfr # 2041606-M10
  • Zoro # G2892850
Key Features
Overall Length
102.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2041606-M10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
102.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
20.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Pitch Diameter Limit
6HX
Shank Length
66.50 mm
Drill Bit Size
8.50mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
Thread Size
M10x1.5
75% Thread Drill Size
8.50mm
Square Size
8.00mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
List Number
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
TiCN
Tap Thread Type
Number of Pieces
1
Standards
DIN 371
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Ti
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
6HX
Primary Material Application
Nickel, Steel, Titanium
Spiral Direction
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Tap Shank Standard
DIN 371
Helix Angle
15 Degrees
Primary Material Application ISO Code
P, S
Secondary Material Application ISO Code
N
Measurement System
Thread Pitch
1.50mm
Thread Standard
Metric Coarse
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Extended Neck
Yes
Features
For Long Chipping Materials
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, TiCN, Thread Length 20 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3