  • Mfr # N21566-M12X1.5
  • Zoro # G2519979
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
9.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
N21566-M12X1.5
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
102.00mm
Shank Dia.
9.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M12
Thread Length
13.00mm
Tap Thread Size
M12-1.50
55% Thread Drill Size
10.90 mm
65% Thread Drill Size
27/64 in
Thread Size
M12x1.5
75% Thread Drill Size
10.50mm
Square Size
7.00mm
Shank Length
27.00 mm
Drill Bit Size
10.50mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Metric Fine
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Standards
DIN 374
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X·pert N
Helix Angle
35 Degrees
Tap Shank Standard
DIN 374
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Primary Material Application ISO Code
N
Measurement System
Thread Pitch
1.50mm
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Standard
Metric Fine
Thread Limit
D5, D6
List Number
N21566
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M12x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 13 mm, 75 Percent Thread Drill Size 10.50mm, Thread Limit D5/D6, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3