  • Mfr # 2041015-M16
  • Zoro # G2891983
Key Features
Overall Length
110.00mm
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
16.00mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2041015-M16
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
110.00mm
Shank Dia.
16.00mm
Tap Size
M16
Tap Dimension Type
Metric
Tap Thread Size
M16-2.00
Thread Length
39.50mm
Drill Bit Size
14.00mm
75% Thread Drill Size
14.00mm
Thread Size
M16x2
Shank Length
45.00 mm
Square Size
12.00mm
65% Thread Drill Size
9/16 in
55% Thread Drill Size
14.50 mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Finish
TiN
Standards
DIN 371
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Ni 10
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
N
Thread Limit
6HX
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Features
For Long and Short Chipping Materials
Primary Material Application
Nickel, Steel, Titanium
Tap Shank Standard
DIN 371
Primary Material Application ISO Code
P, S
Helix Angle
10 Degrees
Spiral Direction
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Thread Pitch
2.00mm
Thread Standard
Metric Coarse
Number of Pieces
1
List Number
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M16x2, Metric, Overall Length 110 mm, High Speed Steel, TiN, Thread Length 39.5 mm, 75 Percent Thread Drill Size 14.00mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4