  • Mfr # 2156315-M24X1.5
  • Zoro # G2896743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tap Thread Size
M24-1.50
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Thread Type
Metric Fine
Number of Flutes
6
Tap Finish
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2156315-M24X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
M24-1.50
Thread Length
26.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Shank Dia.
18.00mm
Overall Length
140.00mm
Tap Size
M24
75% Thread Drill Size
22.54mm
65% Thread Drill Size
22.73 mm
Drill Bit Size
22.50mm
Thread Size
M24x1.5
Shank Length
47.00 mm
Square Size
14.50mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Thread Type
Metric Fine
Number of Flutes
6
Tap Finish
TiN
Tap Style
Spiral Flute
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 374
Tap Material
High Speed Steel
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Inox 25
Shank Type - Machining
Straight
Thread Pitch
1.50mm
Primary Material Application ISO Code
M, P
Spiral Direction
Thread Limit
6HX
Features
For Long Chipping Materials
Measurement System
Metric
Thread Standard
Helix Angle
25 Degrees
Extended Neck
Yes
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Tap Shank Standard
DIN 374
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M24x1.5, Metric, Overall Length 140 mm, High Speed Steel, TiN, Thread Length 26 mm, 75 Percent Thread Drill Size 22.54mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 6