  • Mfr # 7156770-M28X1.5
  • Zoro # G2557018
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tap Thread Size
M28-1.50
Tap Chamfer
Plug
Tap Thread Type
Metric Fine
Number of Flutes
5
Tap Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7156770-M28X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
M28-1.50
Shank Dia.
20.00mm
Thread Length
20.00mm
Overall Length
140.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Pitch Diameter Limit
6H
Tap Size
M28
Shank Length
63.00 mm
Thread Size
M28x1.5
Square Size
19.00mm
Drill Bit Size
26.50mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Chamfer
Plug
Tap Thread Type
Metric Fine
Number of Flutes
5
Tap Finish
Uncoated
Tap Style
Spiral Flute
Standards
DIN 374
List Number
Tap Material
High Speed Steel
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Features
For Long Chipping Materials
Series
Paradur Uni
Secondary Material Application ISO Code
K, N
Primary Material Application
Steel
Shank Type - Machining
Straight
Extended Neck
Yes
Primary Material Application ISO Code
P
Helix Angle
45 Degrees
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper
Tap Shank Standard
DIN 374
Thread Standard
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Limit
6H
Thread Pitch
1.50mm
Spiral Direction
Measurement System
Metric
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M28x1.5, Metric, Overall Length 140 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 20 mm, Thread Limit 6H, Class of Fit 6H, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 5