  • Mfr # EP2156302-M6X0.75
  • Zoro # G2513697
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
81.40mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
4.50mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EP2156302-M6X0.75
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
81.40mm
Shank Dia.
4.50mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Thread Length
10.00mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Tap Thread Size
M6-0.75
65% Thread Drill Size
5.35 mm
Drill Bit Size
5.25mm
55% Thread Drill Size
5.45 mm
Shank Length
21.00 mm
75% Thread Drill Size
5.25mm
Thread Size
M6x0.75
Square Size
3.40mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Standards
DIN 374
List Number
EP2156302
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Tap Finish
THL
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Eco Plus
Features
For Long Chipping Materials
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Tap Shank Standard
DIN 374
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Thread Pitch
0.75mm
Thread Limit
6HX
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
45 Degrees
Shank Type - Machining
Straight
Thread Standard
Metric Fine
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M6x0.75, Metric, Overall Length 80 mm, High Speed Steel, THL, Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.25mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3