  • Mfr # 21460-M12X1.5
  • Zoro # G2896052
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
9.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
21460-M12X1.5
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
102.00mm
Shank Dia.
9.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M12
Thread Length
21.00mm
Tap Thread Size
M12-1.50
Thread Size
M12x1.5
75% Thread Drill Size
10.50mm
Square Size
7.00mm
55% Thread Drill Size
10.90 mm
65% Thread Drill Size
27/64 in
Drill Bit Size
10.50mm
Shank Length
27.00 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Metric Fine
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 374
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur N
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Thread Limit
D5, D6
Tap Shank Standard
DIN 374
Thread Standard
Metric Fine
Measurement System
Spiral Direction
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Thread Pitch
1.50mm
Features
For Long Chipping Materials
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Material Grade - Machining
Vanadium High Speed Steel
Helix Angle
15 Degrees
List Number
21460
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M12x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 10.50mm, Thread Limit D5/D6, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3