  • Mfr # EP2051382-M10
  • Zoro # G2511332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
101.60mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EP2051382-M10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
101.60mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Square Size
8.00mm
Thread Size
M10x1.5
65% Thread Drill Size
11/32 in
Drill Bit Size
8.50mm
75% Thread Drill Size
8.50mm
Shank Length
61.00 mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Finish
THL
Thread Direction
Left Hand
Standards
DIN 371
Tap Thread Type
Cutting Direction - Machining
Left Hand
Series
Paradur Eco Plus
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Features
For Long Chipping Materials
Thread Pitch
1.50mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
6HX
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle
45 Degrees
Measurement System
Thread Standard
Metric Coarse
Tap Shank Standard
DIN 371
List Number
EP2051382
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, THL, Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Left Hand, Number of Flutes 3