  • Mfr # P2051832-M10
  • Zoro # G2522587
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
162.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P2051832-M10
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
162.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
75% Thread Drill Size
8.50mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Drill Bit Size
8.50mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
Shank Length
110.00 mm
Square Size
8.00mm
Thread Size
M10x1.5
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Standards
DIN 371 L
Tap Finish
THL
Tap Thread Type
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X·pert P
Primary Material Application ISO Code
P
Shank Type - Machining
Straight
Tap Shank Standard
DIN 371 L
Helix Angle
45 Degrees
Thread Limit
D4, D5
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Extended Neck
No
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Pitch
1.50mm
Spiral Direction
Measurement System
Thread Standard
Metric Coarse
Secondary Material Application ISO Code
N, O
List Number
P2051832
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 160 mm, High Speed Steel, THL, Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit D4/D5, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3