  • Mfr # P21569-M10X1.25
  • Zoro # G2900401
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
102.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
7.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P21569-M10X1.25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
102.00mm
Shank Dia.
7.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.25
Square Size
5.50mm
55% Thread Drill Size
9.10 mm
65% Thread Drill Size
8.90 mm
Drill Bit Size
8.75mm
75% Thread Drill Size
11/32 in
Thread Size
M10x1.25
Shank Length
23.00 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Standards
DIN 374
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X.Pert P
Thread Limit
D4, D5
Measurement System
Features
For Long Chipping Materials
Tap Shank Standard
DIN 374
Primary Material Application
Steel
Spiral Direction
Thread Pitch
1.25mm
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Primary Material Application ISO Code
P
Thread Standard
Metric Fine
Shank Type - Machining
Straight
Helix Angle
45 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
P21569
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.25, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 11/32 in, Thread Limit D4/D5, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3