  • Mfr # TC122-M10-C1-WW60BC
  • Zoro # G2905773
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TC122-M10-C1-WW60BC
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
20.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Shank Length
61.00 mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Square Size
8.00mm
75% Thread Drill Size
8.50mm
Thread Size
M10x1.5
Drill Bit Size
8.50mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Tap Finish
TiCN
Standards
DIN 371
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Supreme
Primary Material Application ISO Code
P
Spiral Direction
Thread Limit
6HX
Helix Angle
15 Degrees
Primary Material Application
Steel
Material Grade - Machining
WW60BC
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Extended Neck
Yes
Features
For Long Chipping Materials
Thread Pitch
1.50mm
Secondary Material Application
Cast Iron
Secondary Material Application ISO Code
K
Tap Shank Standard
DIN 371
Thread Standard
Metric Coarse
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
TC122-M-C1
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, TiCN, Thread Length 20 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3