  • Mfr # P205198-M10
  • Zoro # G2522937
/ea
Key Features
Overall Length
101.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P205198-M10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
101.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Shank Length
61.00 mm
Thread Size
M10x1.5
65% Thread Drill Size
11/32 in
Square Size
8.00mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Drill Bit Size
8.50mm
75% Thread Drill Size
8.50mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Standards
DIN 371
Tap Thread Type
Thread Direction
Left Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Left Hand
Series
Paradur X·pert P
Thread Standard
Metric Coarse
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Features
For Long Chipping Materials
Thread Pitch
1.50mm
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Spiral Direction
Right Hand
Extended Neck
Yes
Primary Material Application ISO Code
P
Thread Limit
D4, D5
Primary Material Application
Steel
Helix Angle
45 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Tap Shank Standard
DIN 371
List Number
P205198
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit D4/D5, Thread Direction Left Hand, Number of Flutes 3