  • Mfr # P20539-M2.5
  • Zoro # G2523180
/ea
Key Features
Overall Length
51.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
3.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P20539-M2.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
51.00mm
Shank Dia.
3.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M2.5
Thread Length
4.00mm
Tap Thread Size
M2.5-0.45
Thread Size
M2.5x0.45
Shank Length
37.50 mm
Drill Bit Size
2.05mm
Square Size
2.10mm
65% Thread Drill Size
2.10 mm
75% Thread Drill Size
#46
55% Thread Drill Size
#44
Pitch Diameter Limit
6G
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Standards
DIN 371
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X·pert P
Helix Angle
45 Degrees
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Thread Pitch
0.45mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Steel
Thread Limit
6G
Thread Standard
Metric Coarse
Shank Type - Machining
Straight
Features
For Long Chipping Materials
Extended Neck
Yes
Measurement System
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Spiral Direction
Tap Shank Standard
DIN 371
Primary Material Application ISO Code
P
Number of Pieces
1
List Number
P20539
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M2.5x0.45, Metric, Overall Length 50 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 4 mm, 75 Percent Thread Drill Size #46, Thread Limit 6G, Class of Fit 6G, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3