  • Mfr # P20549-M10
  • Zoro # G2523223
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
101.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P20549-M10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
101.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Shank Length
61.00 mm
Square Size
8.00mm
75% Thread Drill Size
8.50mm
Thread Size
M10x1.5
65% Thread Drill Size
11/32 in
Drill Bit Size
8.50mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Pitch Diameter Limit
7G
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 371
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Thread Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur X·pert P
Measurement System
Spiral Direction
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Shank Type - Machining
Straight
Extended Neck
Yes
Helix Angle
45 Degrees
Primary Material Application ISO Code
P
Thread Standard
Metric Coarse
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Tap Shank Standard
DIN
Primary Material Application
Steel
Thread Limit
7G
Thread Pitch
1.50mm
Secondary Material Application ISO Code
N, O
Number of Pieces
1
List Number
P20549
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50mm, Thread Limit 7G, Class of Fit 7G, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3