  • Mfr # P21569-M8X0.75
  • Zoro # G2900919
Overall Length
81.55mm
Shank Dia.
6.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P21569-M8X0.75
Overall Length
81.55mm
Shank Dia.
6.00mm
Tap Size
M8
Thread Length
10.00mm
Tap Thread Size
M8-0.75
Drill Bit Size
7.25mm
Shank Length
23.00 mm
75% Thread Drill Size
7.27mm
Square Size
4.90mm
65% Thread Drill Size
7.37 mm
Thread Size
M8x0.75
Number of Flutes
3
Thread Pitch
0.75mm
Thread Limit
D4
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M8x0.75, Metric, Overall Length 80 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 7.27mm, Thread Limit D4, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3