  • Mfr # S2156305-M14X1.5
  • Zoro # G2904857
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Shank Dia.
14.00mm
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S2156305-M14X1.5
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Dia.
14.00mm
Tap Size
M14
Tap Dimension Type
Metric
Thread Length
16.00mm
Tap Thread Size
M14-1.50
Shank Length
51.00 mm
Thread Size
M14x1.5
55% Thread Drill Size
12.90 mm
75% Thread Drill Size
12.50mm
Drill Bit Size
12.50mm
Square Size
11.00mm
65% Thread Drill Size
1/2 in
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 371
Tap Finish
TiN/VAP
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Prototex Synchrospeed
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Features
For long-chipping materials, Only for synchronous machining (rigid tapping)
Helix Angle
40 Degrees
Material Grade - Machining
TIN/VAP
Thread Standard
Metric Fine
Measurement System
Metric
Thread Pitch
1.50mm
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
N, O, S
Spiral Direction
Thread Limit
6HX
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Tap Shank Standard
DIN 371
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Extended Neck
Yes
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
List Number
S2156305
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M14x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, TiN/VAP, Thread Length 16 mm, 75 Percent Thread Drill Size 12.50mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4